Mandala to mistyczne rysunki na planie koła. Ten artystyczny motyw występuje głównie w sztuce buddyzmu, gdzie ma duże znaczenie religijne. Z Mandalą wiąże się cały rytuał. Najpierw się ją bardzo starannie tworzy, a następnie niszczy – jest to uważane za pewien rodzaj medytacji oraz drogę transformacji jaką przechodzi praktykujący w tej wierze.

 

Mandala buddyjska to połączenie koła i kwadratu, czyli dwóch sfer. Koło jest symbolem zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat symbolizuje wewnętrzność, czyli wszystko to co związane jest z człowiekiem i jego egzystencją. Obecnie Mandale cieszą się swoją popularnością w wielu krajach świata.
Krótka historia Mandali
Jedne z pierwszych Mandali wywodzą się z Indii z okresu VIII wieku. To połączenie koła z kwadratem jest od wieków traktowane jako symbol ludzkiego życia, doskonałości i pełnej harmonii. Mandala jest jednym z najważniejszych narządzi prowadzących wyznawców buddyzmu ku oświeceniu. Do dnia dzisiejszego wykorzystywana jest w trakcie medytacji.
Ciekawostki
Mandale wykonywane są z niezwykłą starannością i skupieniem przez mnichów buddyjskich podczas medytacji. Obecnie spotykamy liczne kolorowanki z tym mistycznym wzorem przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Rysowanie, czy nawet kolorowanie Mandali ma dobry wpływ na nasz organizm, gdyż:
– działa relaksująco
– wycisza nas
– wpływa na koncentrację
– rozwija wyobraźnię
– pomaga lepiej wyrazić siebie ( myśli, uczucia)

Pomimo iż wielu z nas Mandale traktuje jak kolorowanki, które pomagają się zrelaksować i odprężyć, to są one krytykowane przez Kościół katolicki. Czasem traktuje się je wręcz jako niebezpieczne zagrożenie duchowe, które może doprowadzić do zniewoleń czy opętań. Takie przekonanie wywodzi się z tego, iż pochodzą one z innej religii niż chrześcijańska.

 

Mandala kolory, które posiada nie są bez znaczenia. Przyglądając się rysunkowi należy zwrócić uwagę na kolor znajdujący się w jej centrum. Barwa ta symbolizuje bowiem to co jest dla Ciebie w danym momencie najważniejsze.