Polska opinia publiczna pierwszy raz usłyszała o dopalaczach w 2010 roku, kiedy rząd wydał im oficjalnie wojnę. Dla wielu była to wtedy nowość. Po dziesięciu latach oswoiliśmy się już z tym, że dopalacze weszły na stałe do kanonu używek. Mylnie uważane za niewinne, są groźniejsze od typowych narkotyków. Głównie dlatego, że ich skład bez przerwy się zmienia i lekarze nie są przygotowani na walkę z nimi.

Dopalacze ciekawostki

Po dopalacze najczęściej sięga młodzież, która dopiero co eksperymentuje z różnego rodzaju używkami. To nic innego jak „legalne narkotyki”. Zażywane są w celu pobudzenia organizmu i wywołania efektu właśnie jak po zażyciu narkotyku. Narkotyki są ciężko dostępne, a dopalacze można znaleźć praktycznie wszędzie. Przybierają postać pigułek, kapsułek, mieszanin ziół, czy wyciągów i bardzo trudno jest jednoznacznie określić ich skład. Działają błyskawicznie. W zaledwie minutę czy dwie organizm już poddaje się ich wpływowi.

Młodzież pod zgubnym wpływem

Młodzież sięga po nie tym chętniej, im większe jest ryzyko i poczucie zakazanego owocu. Do używek młodych ludzi popycha głównie ciekawość. Nie mają wiarygodnych informacji na temat skutków ich zażywania i nie zdają sobie sprawy z dokładnych zagrożeń dla życia i zdrowia. Nawet jeśli od dopalaczy nie można uzależnić się fizycznie, to psychicznie już można, Środki mogą zmienić psychikę danej osoby i całkowicie zmodyfikować jej zachowanie.

Lekarze ostrzegają

Dla lekarzy dopalacze są koszmarem. Polskie prawo nie reguluje do końca sprawy dopalaczy, głównie dlatego, że ich składniki są w większości legalnie dostępnymi środkami. Zmieszane razem dają piorunujący efekt. Problem w tym, że mieszanka cały czas się zmienia, nie ma cały czas dokładnie takich samych środków. Dopalacze są stale modyfikowane. Czasem nawet sam dealer nie ma pełnej świadomości ich działania. Lekarze – nie mając wiedzy, co do składu danej używki – nie mogą efektywnie pomóc. W ratowaniu ludzkiego życia czas ma ogromne znaczenie. Gdy lekarz działa na ślepo, nie jest w stanie efektywnie zapobiec ich niszczącemu działaniu.

Skutki zażycia dopalaczy

Skutki regularnego zażywania dopalaczy nie są do końca znane. To zbyt „świeży” nałóg, by móc wiedzieć o nim wszystko. Nie da się jednoznacznie określić szkód w organizmie. Ale wiadomo, że najpopularniejszymi skutkami krótkotrwałego zażywania są ostre psychozy, ataki paniki, dreszcze, napady padaczki, urojenia, depresja, utrata przytomności, napady lęku czy uszkodzenia neurologiczne. Ich zażywanie może zniszczyć życie i zabić szybciej niż twarde narkotyki.