Bardzo dobre źródło wiedzy na temat własnego wskaźnika masy ciała można uzyskać za pośrednictwem kalkulatorów BMI. Wskaźnik ten obliczany jest jako iloraz masy ciała do kwadratu wzrostu. Dzięki odpowiednio przygotowanej skali można za jego pośrednictwem sprawdzić możliwość wystąpienia poważnych chorób związanych z nieodpowiednią wagą ciała.

Stan fizyczny i zawartość tłuszczu w organizmie nie jest jednoznaczna do stwierdzenia na podstawie wskaźnika, jednak może być on dobrym źródłem do wstępnych analiz. Zanim przystąpisz do ustalania planu odchudzania wylicz bmi i oceń w jakim przedziale znajduje się Twoje ciało. Oprócz pięknej i smukłej sylwetki warto przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje zdrowie i nie zaniedbywać go w celu bycia atrakcyjnym. Każdy człowiek jest inny, dlatego też należy dostosowywać dietę i trening pod własną budowę i zapotrzebowanie. Nie zawsze niska waga jest wyznacznikiem odpowiedniej sylwetki. Ludzie wysportowani posiadają niekiedy zawyżoną wagę ze względu na rozrost tkanki mięśniowej, a nie ilość tłuszczu.

Największe szczęście i satysfakcję z osiągniętego sukcesu daje możliwość jak najdłuższego utrzymania efektów, dlatego też nie warto zaniedbywać zdrowia i przemęczać organizmu w celu osiągnięcia radykalnie niskiej wagi, którą później ciężko utrzymać jednocześnie mając energię na prawidłowe funkcjonowanie. Aby czuć się dobrze z własnym ciałem należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na odpowiednio zbilansowane proporcje, których oceną zajmuje się wskaźnik masy ciała.