Holistyczne podejście do zdrowia to sposób na życie, który cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko ze względu na korzyści, które wiążą się z codziennym funkcjonowaniu w oparciu o zasady, które takiemu podejściu przyświecają. W związku z tym w terminologii psychodietetyków oraz ekspertów, pojawiło się również holistyczne podejście do pacjenta. Warto sprawdzić czym ono właściwie jest i dlaczego jest kluczowe we współczesnym modelu usług dietetycznych i okołodietetycznych.

Przede wszystkim holistyczne podejście do pacjenta to skupienie się na jego zdrowiu w ujęciu ogólnym. Wówczas ekspert lub lekarz patrzy na pacjenta z dużo większej perspektywy, dzięki czemu skupia się na całościowym funkcjonowaniu jego ciała, a nie tylko na określonym jego wycinku. To co ważne, to traktowanie ciała i duchowości pacjenta jako jedności, bo żaden z tych elementów nie może funkcjonować osobno. W holistycznym podejściu wyróżnia się przede wszystkim pięć aspektów, które mają wpływ na wysoką jakość zdrowia. Są to aspekt fizyczny, emocjonalny, intelektualny, duchowy oraz społeczny.

Leczenie całego człowieka

W medycynie holistycznej charakterystyczne jest to, że nie leczy się chorego narządu, a leczy się człowieka jako całość. W holistycznym podejściu do pacjenta eksperci starają się lepiej zrozumieć jego sytuację oraz potencjalne powody danych problemów. Wielokrotnie może okazać się, że problem ze zdrowiem może wynikać ze stresującej sytuacji lub innych czynników z zakresu psychologii lub traumatycznych przeżyć. W związku z tym nie sposób pomóc takiemu pacjentowi, jeżeli nie ma się szerszej perspektywy i pogłębionych informacji w tym zakresie.

Holistyczny styl życia to nic nowego. Tak naprawdę takie podejście było wykorzystywane już w czasach starożytnych, gdzie również liczył się człowiek jako całość, zarówno jego fizyka oraz psychika. Na przestrzeni wieków trend ten się zacierał, jednak od kilku lat znów wraca do popularności, z korzyścią dla pacjentów. Z takiego podejścia do pacjentów bardzo korzystają również osoby przewlekle chore, które od lat nie mogą poradzić sobie z tymi problemami. Bardzo często jedynym skutecznym sposobem ich zwalczenia jest sięgnięcie w głąb człowieka i pomóc mu z innej, holistycznej perspektywy.