Osiągnięcia medycyny nuklearnej

Medycyna nuklearna jako dość młoda gałą medycyny rozwija się jednak bardzo szybko, a dzięki postępom naukowym do życia wprowadzanych jest coraz więcej metod terapii, czy diagnozy, które są dostępne dla przeciętnych ludzi w zwykłych klinikach. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie i leczenie schorzeń, które jeszcze kilka lub kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia. Jedną z metod diagnostycznych medycyny nuklearnej jest scyntygrafia. Co stanowi jej wyższość nad innymi tego typu badaniami? Przede wszystkim scyntygrafia jest bardzo mało inwazyjna, a co za tym idzie bezpieczniejsza i lepiej dostępna dla wielu osób, gdyż do jedynych przeciwwskazań należą ciąża i karmienie piersią. Jeśli chodzi o metody leczenia w medycynie nuklearnej, w przypadku np. zaburzeń wywołanych nadczynnością tarczycy stosowana jest terapia jodem aktywnym, która likwidując nadmiar komórek nie tylko zmniejsza rozmiary narządu, ale także ilość hormonów przez niego produkowanych.

Scyntygrafia – wskazania i przebieg badania

Scyntygrafia wykorzystuje aktywne izotopy pierwiastków, które łączą się z konkretnymi związkami chemicznymi, umieszczonymi wcześniej w organizmie, w obrębie określonego organu. Pozwala to potem na odczytanie z obrazu wygenerowanego przez scyntygraf nie tylko wygląd, ale również sposób działania narządu. Badanie to często stosowane jest przy podejrzeniu nowotworu, lub też przerzutów. Wtedy zalecany jest najczęściej skan całego organizmu. Scyntygrafia jest również wykorzystywana przy wykrywaniu różnego rodzaju zapaleń, czy badaniu płynów ciała takich jak krew, żółć, czy mocz. Jeśli chodzi o same badanie jest ono bezbolesne zaś jedyny mankament może stanowić to, że podczas diagnozy nie możemy przez dłuższy czas się poruszać.

Scyntygrafia Kraków

Kraków dysponuje dużą ilością placówek medycznych, zarówno publicznych jak i prywatnych, w których zakres usług wchodzi właśnie scyntygrafia, więc z pewnością znajdziemy odpowiednie miejsce na badanie, a w razie wątpliwości powinniśmy się natychmiast skontaktować z taką placówką lub też lekarzem.