Kiszone ogórki to klasyk wśród przetworów, zwłaszcza tych z ogórków. Nie dość, że są pyszne i uniwersalne – to dodatkowo można je spożywać samodzielnie lub dodawać do wielu potraw. Poniżej sprawdzony przepis na ich wykonanie.

PRZEPIS.

Składniki:

– 2 kg raczej małych ogórków gruntowych

– 2 małe główki czosnku

– 1 duży pęczek kopru z baldachami

– ok. 10 cm kawałek korzenia chrzanu oraz liście

– 2 litry wrzątku

– 4 raczej płaskie łyżki soli kamiennej

– opcjonalnie można dodać również: liście chrzanu, zielone liście dębu, liście czarnej porzeczki, winorośli lub wiśni

Wykonanie:

1. Ogórki umyć dokładnie pod zimną, bieżącą wodą. Przepłukać również koper, chrzan oraz liście (jeśli są używane).
Korzeń chrzanu pokroić na mniejsze paski, a z główek czosnku zdjąć ząbki. Ząbków czosnku nie trzeba obierać.

2. Przygotować 4 czyste, litrowe słoiki. ważne jest, aby wcześniej je wyparzyć wraz z zakrętkami we wrzątku, nawet jeśli są nowe. Używać tylko nieuszkodzonych słoików i nakrętek – inaczej istnieje ryzyko popsucia się przygotowywanych przetworów.

3. Na dno każdego słoika włożyć wszystkie przyprawy, ułożyć na nich pionowo ogórki, jak najciaśniej, zalać przegotowaną i ostudzoną wcześniej wodą wymieszaną z solą.

4. Zakręcic i odstawić w ciemne miejsce na kilka tygodni.

Właściwości i wykorzystanie

Ogórki kiszone to cenne źródło witamin z grupy B oraz witaminy C. Regulują również metabolizm i ułatwiają trawienie białek. Zwiększają także przyswajalność żelaza. Mają niewiele kalorii, a najwięcej wartości odżywczej posiadają w postaci surowej.
Oczyszczają i wzmacniają układ immunologiczny, regulują procesy trawienne. Zalecane jest, aby ogórek kiszony znajdował się jako składnik w regularnej diecie.

Kiszone ogórki wykorzystywane są jako dodatek do kanapek, dań obiadowych i sałatek i surówek. Stanowią one również składnik wielu przystawek, serwowane solo lub w połączeniu z innymi składnikami – np. zawsze popularnymi koreczkami.